15 Temmuz Demokrasi Otogarı

Büyük İstanbul Otogarı ya da İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı, Bayrampaşa ilçe sınırları içerisinde olmasına karşın, Esenler ilçe merkezine çok yakın olması dolayısıyla halk arasında Esenler Otogarı olarak da anılan, İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan şehirlerarası otobüs terminali.

1980’li yıllarda Topkapı’da bulunan İstanbul Trakya Otogarı’nın yetersiz gelmesi üzerine, 1987 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Büyük İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş arasında imzalanan anlaşmayla yapımına başlanmış, 1994 yılında hizmete girmiştir. Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük, dünyanın en büyük 3. otogarı konumundadır. Şu anda, Büyük İstanbul Otogarı’nda 168 yazıhanede 324 otobüs firması bulunmaktadır.Ayrıca otogar sınırları içerisinde, değişik mimarisi ile dikkat çeken Cumhuriyet Camii bulunmaktadır.

Otogarın adı, 2016 Türkiye askerî darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden vatandaşların anısına “İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı” olarak değiştirilmiştir.

Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize ise acil şifalar diliyoruz..

Esenler’in Tarihi

Bölge, Bizanslılardan kalma bir yerleşim alanıdır. Bu bölgenin en eski ahalisi Litros, (Esenler) ve Avas (Atışalanı) adlarıyla kurulan köylerde yaşayan Rumlardır. Esenler veya Atışalanı Köyleri eski tarihlerde Bizans’ın şaşaalı devirlerinde İstanbul’un Türk’ler tarafından fethine kadar Bizans köyleri olup, Bizans İmparatorluğu’na türlü tarım ürünleri yetiştirerek ekonomik katkıda bulunmuşlardır.

Osmanlı döneminde Mahmutbey nahiyesi içerisinde birer Rum yerleşim yeri olan Litros ve Avas köylerinin etnik yapısı, Lozan Antlaşması’yla değişmiştir. Cumhuriyet döneminde Rum kökenli halkın Yunanistan’a göç etmesiyle boşalan köylere, Doğu Makedonya’dan gelen mübadele göçmenlerini Türkler iskan ettirilmiştir. Uzun yıllar mübadele köyü konumunda kalan Litros ve Avas isimlerini 1930’lu yıllara kadar korumuştur. 1937-1940 yıllarında gerçekleştirilen değişiklikle Litros-Esenler, Avas-Atışalanı olarak Türkçeleştirilmiştir.

1993 yılı sonunda ilçe olmuştur. Esenler’in bulunduğu bölge, önceden Bakırköy ilçesine dahil iken, bu ilçe bölününce önce Güngören’e dahil edildi. Daha sonra da müstakil bir ilçe olarak kuruldu.

Uzun yıllardır siz değerli müşterilerimize Esenler’in her noktasında hizmet vermekten büyük onur duyuyoruz ve İstanbul’un neresinde olursanız olun tüm nakile işlerinizde yardımınıza memnuniyetle koşacağımızı hatırlatmak istiyoruz.

Taşınmak Kabusa Dönüşmesin

Taşınmak gerçekten stresli bir iştir ve maalesef genellikle büyük bir yorgunluk ve gergin bir havayla son bulur. Taşınma sürecinizi kabusa çevirebilecek birkaç ana başlık vardır önemli olan bu olumsuz ihtimalleri en aza indirebilmektir. Biz de evden eve nakliyat sektöründe yirmi yıllık tecrübemizle sizlere bu süreci olabildiğince kolay geçirmeniz için Esenler’de ve tüm İstanbul’da yardımcı oluyoruz.

Taşınma sürecini zorlaştıran ilk faktör kötü nakliyecilerdir. Deneyimsiz nakliye firmaları eşyalarınıza uyumsuz araçlar kullanabilir, dikkatsizlikleri eşyalarınızın zarar görmesi gibi vahim sonuçlara neden olabilir. Hele bir de anlaşılan saatlere uymuyor geç alım ve teslimat yapıyorsa bu durum sizi taşındığınıza pişman edebilir.

Bir diğer önemli sıkıntı sebebi ise dış etkenlerden biri olan trafik sorunu. Yoğun trafik veya şehir içine kamyon giriş yasakları ile köprü yasakları ve kazalar istediğiniz zamanda evden eve nakliyatın gerçekleşmesi engeller. Kamyon geç kalır ve tüm planlarınız sırayla sekteye uğrar. Ayrıca İstanbul trafiğinde ve şehrin karışık düzensiz sokaklarında nakliye aracının park sıkıntısı da can sıkan bir diğer durum.

Bu süreçleri incelediğimiz zaman sıkıntılara yol açan en büyük nedenin kötü planlama olduğunu görürüz. Evden eve nakliyat sektöründe önde gelen bir şirket olmamızı sağlayan etmenlerden biri de taşınma sürecini sizlerle birlikte yürütüyor olmamız. İşimize başlamadan önce evin fiziksel yapısı, eşyaların sınıflandırılması ve taşımanın gerçekleşeceği zaman, güzergah gibi konuları analiz ediyor bu süreçte sizleri olabildiğince rahat ettirmeye çalışıyoruz. Esenler’de ve tüm İstanbul’da konu nakliyeyse emin ellerdesiniz.

Esenler’de Bizimle Taşının

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bulunan ve yıllardır sizlere evden eve nakliyat hizmeti vermekten onur duyduğumuz Esenler ilçesi;  kuzeyde Gaziosmanpaşa, güneyde Güngören, güneydoğuda Zeytinburnu, batıda Bağcılar ilçeleriyle komşudur. 18 mahallesi olan Esenler 520.235 İstanbulluya ev sahipliği yapmaktadır90’lı yılların başlarında ilçe olan Esenler, çevresindeki ilçeler gibi birer sanayi merkezi olmaktan çok bir yerleşim merkezi özelliği taşımakta. Her ne kadar oturmuş bir yerleşik yapıya sahip olsa da son yıllarda inşaat alanındaki yatırımcıları kendine çeken bir ilçe.

Esenler’in geleceği açısından çok büyük önem taşıyan kentsel dönüşüm projeleri yakın gelecekte ilçenin çehresini oldukça değiştirecek gibi duruyor. Bu şekilde sosyal imkanların ve yaşam kalitesinin hızla artması beklenen Esenler’de siz değerli müşterilerimize yeni ev ve işyerlerine taşınmanızda her konuda büyük bir titizlikle yardımcı olmak ve memnuniyetinizi kazanmak en büyük dileğimiz. Bu arada Esenler’in içinden geçen ve üç farklı metro hattına bağlantısı bulunan M1-B metro hattını da söylemeden olmaz. İlçe sakinlerine büyük kolaylık sağlayan metronun yanı sıra ilçenin yakınından geçen T1 tramvay hattı ve E5’te bulunan metrobüs duraklarına otobüs ve minibüs seferleri mevcuttur. Sizlerle mutlu günlerde, Esenler’de görüşmek dileğiyle…Sağlıcakla kalın.